2026 är redan i full gång och efter en stark start med städlag på både BAUHAUS-galan Indoor och Stockholm Beach laddar vi nu inför flera stora evenemang där vi städar och gör konkret nytta tillsammans med idrottsungdomar och idrottsföreningar.

Utöver våra återkommande städprojekt och aktiviteter är vi på plats på många evenemang och mästerskap runt om i landet. Ett utmärkt sätt för ungdomarna att göra nytta och samtidigt komma nära idrotten på riktigt.

Kommande evenemang:
Svenska Rallyt – 12–15 februari
Skidskyttekampen – 2 mars
BAUHAUS-galan – 7 juni

– Alla lag som deltagit vid våra mästerskap och event har visat en fantastisk inställning, oavsett om de plockat skräp, hållit i besöksaktiviteter, ansvarat för sorteringsstationer eller skottat sand på Stockholm Beach Avicii Arena. Engagemanget och ansvarstagandet gör oss otroligt stolta. Tillsammans med partners har vi kunnat bredda Städa Sveriges erbjudande och skapa fler meningsfulla uppdrag för idrottslag och föreningar runt om i landet, säger Åsa Berg, projektledare på Städa Sverige.

Skärholmen SC på plats under BAUHAUS-Indoor i Sätra Friidrottshall.

Vi ser fram emot ett spännande 2026 tillsammans. Med hjälp av engagerade föreningar, idrottsungdomar och partners ser vi till att arenorna och mästerskapen blir fria från skräp. Varje säck räknas och tillsammans gör vi skillnad.